Обучение

ОКС "Бакалавър", ОКС "Магистър" и ОНС "Доктор"

ОКС "Бакалавър"

Катедрата организира и провежда обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър" по специалност "Екология и опазване на околната среда"; както и има участие в обучението на студентите по специалности "Биология", "Медицинска биология", "Биоинформатика", "Фармацевтични биотехнологии", "Биоинжинерство", "Микробиология и вирусология", "Биология и Химия" и "Биология и Английски".
Учебни планове и подробна иформация за бакалвърските специалности предлгани от Биологически факултет на ПУ можете да намерите тук.

Лятни учебни практики по "Екология" и "Консервационна екология"

Лятната учебната практика по "Екология" и "Екология и опазване на природната среда" цели да запознае студентите с най-широко използваните полеви методи при екологичните изследвания, начините за обработка на събрания материал и данни, начините и подходите за установяване на екологичните свойства на природни популации от растения и животни, биоценози, структурата на различини типове природни екосистеми и начина на консервация на защитени природни обекти.

Теренните упражнения по Консервационна екология предоставят възможност на студентите еколози на практика да се запознаят с биоразнообразието на различни региони в страната и наличието в тях на видове с разнообразен консервационен статус. Практиката включва посещение и изучаване на разнообразни, уникални и представителни хабитати, оценка на тяхното състояние както и оценка на съвременните заплахи за наличното биоразнообразие в тях. Работата на терен удачно допълва лекционният курс по Консервационна екология чрез усвояване на разнообразни методи за изследвания в природни условия, изготвяне на екологични оценки за състояние на видове с висок консервационен статус, екологични оценки на местообитания и екосистеми, прилагане на методи за биологичен мониторинг и др.

Лятната учебната практика по "Екология" и "Екология и ОПС" се провежда със студенти от спец. "Екология и ООС" - ІІІ курс, "Биология" - ІІІ курс (редовно и задочно обучение), "Биология и химия" - ІІІ курс и "Биология и английски език" - ІІІ курс (редовно обучение) към Биологически факултет на ПУ "Паисий Хилендарски". Учебната практика по "Консервационна екология" се провежда със студенти от спец. "Екология и ООС" - ІІІ курс (редовно и задочно обучение). Провеждането на теренните упражнения става в извънсеместриално време отделно от редовните занятия на гореспоменатите курсове. Времето и мястото на провеждане на двете практики за всеки курс се избира и подготвя от преподавателите от катедра "Екология и ООС". Практиките са задължителни за всички студенти от гореспоменатите курсове и специалности и завършват със оценка, която влиза в дипломата.

 

Регламент на Биологически факултет за провеждане на летните учебни практики.

 

Отговорници за организирането и провеждането на лятната учебна практика по "Екология", "Екология и ОПС" и по "Консервационна екология":

 

Практика по: Отговорник: Контакти:
Консервационна екология гл. ас. д-р Атанас Ириков,
гл. ас. д-р Весела Янчева
е-мейл: irikov @ uni-plovdiv.bg, irikov @ abv.bg, тел. (032) 261548
е-мейл: vyancheva @ uni-plovdiv.bg,
тел. (032) 261540
Екология доц. д-р Ивелин Моллов е-мейл: mollov_i @ uni-plovdiv.bg,
тел. (032) 261540
Екология и ОПС гл. ас. д-р. Славея Петрова е-мейл: slaveya_petrova @ uni-plovdiv.bg, sl.petrova @ abv.bg, тел. (032) 261519

 

Моля всички евентуални въпроси свързани със съответната практика да бъдат отправяни към отговорника на практиката!

 

Студенти, които не са отработили лятната учебна практика по "Екология" и "Екология и ОПС" от предишни години е необходимо да се свържат с доц. д-р Ивелин Моллов. Студенти, които не са отработили лятната учебна практика по "Консервационна екология" е нужно да се свържат с гл. ас. д-р Атанас Ириков или гл. ас. д-р Весела Янчева за повече информация.

 

Необходими помагала и материали за провеждането на лятната учебна практика по "Екология" и "Екология и ОПС":
- Ръководство за Теренни упражнения по Обща и Консервационна Екология (Велчева и кол., 2021 г., изд. Пловдивско университетско издателство);
- Определител по Зоология на безгръбначните (с определителни таблици) или други определители за безгръбначни животни;
- Полеви определител на птиците в България или друг определител за птици (по желание);
- бинокъл (по желание);
- малък полеви бележник за водене на записки на терен;
- калкулатор.

Допълнителна информация и графици с упражненията за практиките по "Екология", "Екология и ОПС" и "Консервационна екология" за всяка учебна година ще бъдат изложени на информационните табла на катедрата.

ОКС "Магистър"

 

Магистърска програма "Екология и опазване на екосистемите"

Завършилите ОКС "Магистър" по "Екология и опазване на екосистемите" студенти са реално подготвени и действащи експертни специалисти еколози. Те могат да осъществяват многопосочна и разнообразна екологична дейност, свързана с опазване, възстановяване и устойчиво управление на околната среда; да разработват планове и системи за управление на компонентите на околната среда и рационално използване на възобновимите и невъзобновими природни ресурси с цел постигане на устойчиво икономическо развитие. В държавния и частен сектор те са нов тип незаменими, експертни специалисти, които със своите професионални умения са необходими за реализиране на цялостното устойчиво развитие и на човешката дейност. Те са ключова фигура при провеждане на екологични политики на различно ниво с цел подобряване на състоянието на околната среда. Инициират въвеждането на нови технологии, подобряващи производствата и намаляващи вредното им въздействие върху околната среда. Предлагат разработването и внедряване на иновации за оползотворяване на отпадъчните продукти и консумиране на по-малко ресурси чрез използване на затворени цикли на производство. Предлагат планове за рационално използване на енергийните източници, а също и цялостни програми за възстановяване на щетите, причинени от неекологични производства.

 

 

Учебният процес със студентите в ОКС "магистър" по специалност "Екология и опазване на екосистемите" се провежда в учебни зали и лаборатории в Биологическия факултет, даващи възможност за осигуряване на модерно обучение. Теренните упражнения на студентите се провеждат в защитени територии, пещери, влажни зони, пречиствателни станции и места за депониране на отпадъци, РИОСВ, екологични отдели в общини и производствени фирми, природонаучен музей, спасителни центрове за диви животни, рибовъдни стопанства и др. с присъствието на различни експерти работещи в отделните направления, за получаване на възможно най-актуалната информация.

В специалност „Екология и опазване на екосистемите" се подготвят широко профилни специалисти-еколози с приложна насоченост в областта на екологията и опазването на екосистемите, реализиращи се успешно като: Експерти и ръководители в системата на Министерството на околната среда и водите; в териториалните административни служби към РИОСВ; в дирекции на национални паркове и други защитени територии; администрации в общини и кметства; басейнови дирекции; регионални дирекции по горите; ръководители и специалисти в частни консултантски и проектантски екологични фирми; научни и преподавателски кадри.

Изисквания: Кандидатите трябва да притежават ОКС “бакалавър” (с общ брой кредити не по-малко от 240) или „магистър“ по специалности от професионални направления: 4.3 Биологически науки и 1.3. Педагогика на обучението по Биология или диплома от друго професионално направление, в която фигурират оценки и кредити по дисцип- лините Ботаника, Зоология, Клетъчна биология, Генетика, Биохимия, Микробиология, Молекулярна биология, Екология. За успешно класирани се считат кандидатите с минимален бал Добър 3.50.

 

Учебен план
Задочно обучение - План (1 година, 2 семестъра), [Приложение - избираеми дисциплини]
План (2 години, 4 семестъра), [Приложение - избираеми дисциплини]
Конспект за държавен изпит - (от 2023 г.)
Квалификационна характеристика на специалността

 


 

Магистърска програма "Екология, управление и контрол на околната среда"

В краят на XX и началото на XI век развитието на икономиката е пряко свързано с екологията. Днес с нарастваща сила се осъзнават икономическите, политическите и управленски аспекти на въпросите, свързани с околната среда. Разработването на фирмена екологична политика е иновативна практика, която повишава ефективността, конкурентноспособността и просперитета в икономическите среди, съчетано с грижи за околната среда. Концепцията за устойчиво развитие беше внедрена във фирмения мениджмънт чрез развитието на нови технологии, които да подобрят производствата и да намалят вредното им влияние върху околната среда, внедряване на производствени процеси, консумиращи по-малко ресурси и енергия, и използващи затворен цикъл, въвеждане на технологии за оползотворяване на отпадните продукти, създаване на програми за възстановяване след нанесени щети, причинени от неекологични производства, разработване на цялостни системи за управление на околната среда и т.н. Днес икономическите среди все повече се нуждаят от квалифицирани мениджъри по екология, които да вграждат екологичните политики в цялостната стратегия за развитие на фирмените управленски системи.

 

 

Завършилите специалността са подготвени за работа в частния промишлено-индустриален сектор, както в големи компании, така и в малки и средни предприятия, изискващи квалификация в областта на екологичния мениджмънт и екологичните науки. Професионалната си реализация завършилите магистри ще намерят във фирми с разнообразни производства, в които ще прилагат и развиват мениджърски практики и умения, свързани с производството и опазването на околната среда. Друга възможност за реализация са държавните институции на национално и регионално (общинско) ниво, където мениджърите по екология ще реализират своите способности в разработване на национални и регионални планове, политики и програми за устойчиво развитие и ползване на околната среда.

Изисквания: Кандидатите трябва да притежават ОКС “бакалавър” (с общ брой кредити не по-малко от 240) или „магистър“ по специалности от професионални направления: 4.3 Биологически науки и 1.3. Педагогика на обучението по Биология или диплома от друго професионално направление, в която фигурират оценки и кредити по дисцип- лините Ботаника, Зоология, Клетъчна биология, Генетика, Биохимия, Микробиология, Молекулярна биология, Екология. За успешно класирани се считат кандидатите с минимален бал Добър 3.50.

 

Учебен план
Задочно обучение - План (1 година, 2 семестъра), [Приложение - избираеми дисциплини]
План (2 години, 4 семестъра), [Приложение - избираеми дисциплини]
Конспект за държавен изпит - (от 2023 г.)
Квалификационна характеристика на специалността

 

ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН "ДОКТОР"

 

Докторска програма "Екология и опазване на екосистемите"

Обучението на докторанти по докторска програма "Екология и опазване на екосистемите" се провежда в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование, Правилника към Закона, Правилника на ПУ "Паисий Хилендарски", критериите на Биологически факултет и Правилника за устройството и дейността на факултета по Биология. Тя е предназначена за завършили студенти с ОКС "Магистър" от професионално направление 4.3. Биологически науки. Квалификационната характеристика отразява знанията и уменията, които ще придобие бъдещият доктор, областите на прилагане на знанията, методите на подготовка и полето на професионална реализация.

 

Докторанти, обучавани в докторска програма „Екология и опазване на екосистемите“ (2015 – 2021)

 

Докторант Научен ръководител Период
1. Ивелин Алдинов Моллов проф. д-р Любомир Пенев,
доц. д-р Илиана Велчева
2007-2010 г.
Дата на защита:
17.04.2013 г.
2. Славея Тенчева Петрова проф. Лиляна Юрукова,
доц. Илиана Велчева
2008-2011 г.
Дата на защита:
28.09.2012 г.
3. Весела Славчева Янчева проф. д-р Илиана Велчева,
доц. д-р Еленка Георгиева
2011-2014 г.
Дата на защита:
29.05.2014 г.
4. Стела Георгиева Стоянова проф. д-р Илиана Велчева,
доц. д-р Еленка Георгиева
2012-2015 г.
Дата на защита:
19.06.2015 г.
5. Йорданка Георгиева Христева доц. д-р Гана Гечева 2014-2017 г.
Дата на защита:
19.09.2017 г.
6. Николина Петрова Грибачева доц. д-р Гана Гечева,
проф. д-р Лиляна Юрукова
2014-2017 г.
Дата на защита:
22.05.2017 г.
7. Весела Милчева Генина доц. д-р Гана Гечева 2013-2017 г.
Дата на защита:
28.02.2018 г.
8. Петя Божидарова Димитрова проф. д-р Илиана Велчева,
проф. д-р Ирина Караджова
2013-2018 г.
9. Даниела Станиславова
Кръстева-Малинова
доц. д-р Венцислава Ванчева 2013-2016 г.
Дата на защита:
16.03.2017 г.
10. Владимир Дамянов Добрев доц. дбн Дилян Георгиев,
доц. д-р Георги Попгеоргиев
2014-2018 г.
Дата на защита:
28.02.2019 г.
11. Добромир Дамянов Добрев проф. дбн Златозар Боев,
доц. д-р Георги Попгеоргиев
2014-2018 г.
Дата на защита:
28.02.2019 г.
12. Костадинка Тодорова Тодорова доц. д-р Еленка Георгиева,
проф. д-р Илиана Велчева
2015-2016 г.
Дата на защита:
15.06.2016 г.
13. Георги Станимиров Дудин доц. дбн Дилян Георгиев 2015-2018 г.
14. Мария Лъчезарова Янкова доц. дбн Дилян Георгиев 2015-2019 г.
Дата на защита:
09.10.2019 г.
15. Волен Станиславов Аркумарев проф. дбн Златозар Боев,
доц. дбн Дилян Георгиев
2016-2019 г.
Дата на защита:
15.01.2020 г.
16. Борислава Атанасова Тодорва проф. д-р Илиана Велчева,
доц. д-р Стойка Пенкова
2016-2019 г.
Дата на защита:
27.06.2019 г.
17. Атанас Михайлов Миков доц. дбн Дилян Георгиев 2017-2020 г.
Дата на защита:
01.02.2021 г.
18. Богдан Николов Николов проф. д-р Елена
Желева-Богданова,
проф. д-р Илиана Велчева
2018-2021 г.
Дата на защита:
09.02.2022 г.
19. Красимир Христов Киров доц. дбн Дилян Георгиев,
доц. д-р Ивелин Моллов
2019-20213 г.
Дата на защита:
20. Иван Динчев Делев доц. д-р Ивелин Моллов 2020-2023 г.
Дата на защита:
21. Емил Сашев Йорданов доц. дбн Дилян Георгиев 2020-2023 г.
Дата на защита: 16.04.2024 г.
22. Никола Стаменов Ангелов проф. д-р Илиана Велчева,
доц. д-р Екатерина Вълчева
2020-2024 г.
Дата на защита:
23. Александър Емилов Петров доц. д-р Ивелин Моллов,
проф. д-р Евгений Райчев
2021-2024 г.
Дата на защита:
24. Силвия Йорданова Станкова доц. д-р Гана Гечева 2021-2024 г.
Дата на защита:
25. Владимир Симеонов Трифонов доц. д-р Гана Гечева,
доц. д-р Кирил Василев
2022-2025 г.
Дата на защита:
26. Добринка Тодорова
Тодорова-Бамбалдокова
проф. д-р Илиана Велчева,
доц. д-р Еленка Георгиева
2022-2025 г.
Дата на защита:
27. Янина Климентова-Николова доц. дбн Дилян Георгиев 2024-2027 г.
Дата на защита: