За катедрата

Имаме повече от 35 години опит
История на катедрата

Катедра "Екология и ООС" е създадена през 1988 г.

Първоначално дисциплината "Екология и ОПС" се чете в катедра "Обща биология". Постепенно се обособява специализирано звено към факултета, занимаващо се само с екология. Това води до решение през 1988 г. да се сформира самостоятелна катедра. Първоначално в състава й влизат проф. Георги Бъчваров, ас. Илиана Велчева и лаборант Искра Банова. Година по–късно към катедрата се назначават доц. Веселин Колешев и доц. Димитър Табаков, както и още един асистент - Винка Атанасова, която работи 2 години. През това време се обучава и първият редовен аспирант – Дияна Кирин, която по късно става и асистент. От 1993 г. към катедрата се присъединява ас. Атанас Ириков, а година по-късно и ас. Благовест Темелков.

След пенсионирането на проф. Бъчваров, който е бил ръководител на катедрата от основаването й до навършване на пенсионна възраст, ръководител става доц. Атанас Донев. През 2003 г. доц. Жеко Жеков се присъединява към катедрата и става неин ръководител и се пенсионира в нея. От тогава до 2023 г. катедрата се ръководи от проф. Илиана Велчева. През 2006 г., в катедрата е назначен доц. Ангел Цеков, който се пенсионира през 2016 г. През 2023 г., ръководител на катедрата става доц. дбн Дилян Георгиев. Към настоящия момент в катедра „Екология и ООС" работят четири хабилитирани преподаватели, трима главни асистенти и двама биолози, всички с ОНС "доктор". Основна задача на катедрата е да организира и провежда учебна, научноизследователска и приложна дейност в областта на Екологията и Опазването на околната среда. Катедрата е водеща в обучението на студентите от бакалавърската специалност „Екология и ООС" на Биологическият факултет, като извежда основната част от лекции и упражнения в нея. Организира и провежда обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" в две магистърски програми "Екология и опазване на екосистемите" и „Екология, управление и контрол на околната среда" и за научно-образователната степен "доктор" по специалността "Екология и опазване на екосистемите". Специалистите от катедрата са квалифицирани за научно-изследователска работа в различни направления на екологията като: екологичен мониторинг, екология на животните, градска екология, екологична токсикология, фитоценология, териология, херпетология, малакология, аквакултура, морска екология, ихтиология, палеонтология и палеоекология. Под ръководството на преподавателите от катедрата се разработват дипломни работи от студентите в областта научните направления, в които работят. Членовете на катедрата са ръководители и участници в различни научно-изследователски проекти, финансирани от ФАР, ЕС, Национален фонд "Научни изследвания", Фонд "Научни изследвания" на ПУ, като членовете на катедрата публикуват своите научни разработки в престижни наши и международни научни списания; издадени са редица учебни помагала и учебници и сборници с доклади от научни конференции.

 

 

Нашият екип

доц. дбн Дилян Георгиев

Ръководител катедра Е-mail: diliangeorgiev @ uni-plovdiv.bg; diliangeorgiev @ gmail.com Телефон: (032) 261519

 

Научни интереси: екология на животните, териология, малакология.

Преподавателска работа: Лекции по "Замърсяване на водите и въздействие върху екосистемите", "Екологично законодателство". Лабораторни и теренни упражнения по "Екология" и "Екология на животните" в ОКС "бакалавър". Лекции по "Инвазивни видове", "Екология на пещерите" и "Екологично законодателство" в ОКС "магистър".

проф. д-р Илиана Велчева

Е-mail: anivel @ uni-plovdiv.bg; anivelcheva @ abv.bg Телефон: (032) 261565

 

Научни интереси: екологична токсикология, екологичен мониторинг.

Преподавателска работа: Лекции по "Екология", "Екология на животните", "Екологична токсикология" и "Екология на човека" в ОКС "бакалавър". Лекции по "Екология на екосистемите" и "Еволюционна екология" в ОКС "магистър".

доц. д-р Гана Гечева

Е-mail: ggecheva @ uni-plovdiv.bg; ggecheva @ mail.bg Телефон: (032) 261519

 

Научни интереси: екологичен мониторинг, екологична токсикология, бриология.

Преподавателска работа: Лекции и упражнения по "Екологичен мониторинг", "Замърсяване на въздуха и въздействие върху екосистемите" и "Екологична типологизация на повърхностно течащи води" в ОКС "бакалавър". Лекции и упражнения по "Биомониторинг и участие на България в основни проекти", "Програми за мониторинг и управление на околната среда" в ОКС "магистър"

доц. д-р Ивелин Моллов

Е-mail: mollov_i @ uni-plovdiv.bg Телефон: (032) 261540

 

Научни интереси: екология на животните, градска екология, херпетология.

Преподавателска работа: Лeкции и упражнения по "Екология, адаптация и биоритми", "Екология", "Екологична паразитология", "Принципи на ландшафтната екология", "Методология на екологичните изследвания", лабораторни и теренни упражнения по "Екология" в ОКС "бакалавър". Лекции и упражнения по "Принципи на екологичните изследвания и статистически анализ" и "Херпетология" в ОКС "магистър".

гл. ас. д-р Атанас Ириков

Е-mail: irikov @ uni-plovdiv.bg; irikov @ abv.bg Телефон: (032) 261548

 

Научни интереси: екология на животните, градска екология, малакология.

Преподавателска работа: Лекции и упражнения по "Опазване на природната среда", "Консервационна екология", "Екологичен мениджмънт", теренни упражнения по "Консервационна екология". в ОКС "бакалавър". Лекции и упражнения по "Градска екология" в ОКС "магистър".

гл. ас. д-р Весела Янчева

Е-mail: veselayancheva @ uni-plovdiv.bg; veselayancheva @ yahoo.com Телефон: (032) 261540

 

Научни интереси: екотоксикология, екологичен мониторинг.

Преподавателска работа: Упражнения и семинари по "Екологична токсикология", "Аквакултури", "Замърсяване на води и въздействие върху екосистемите", теренни упражнения по "Консервационна екология" и "Екология" в ОКС "бакалавър".

гл. ас. д-р Славея Петрова

Е-mail: slaveya_petrova @ uni-plovdiv.bg; sl.petrova @ abv.bg Телефон: (032) 261519

 

Научни интереси: екологичен мониторинг, фитоекология, атмосферно замърсяване, палеоекология.

Преподавателска работа: Лекции и упражнения по "Основи на палеонтологията", "Почвознание", "Геология и петрография", лабораторни и теренни упражнения по "Екология" в ОКС "бакалавър". Лекции и упражнения по "Палеоекология" и "Екотуризъм и рекреация в природни екосистеми" и "Управление на качеството на атмосферния въздух" в ОКС "магистър".

д-р Борислава Тодорова (биолог - старши експерт)

Е-mail: borislava_todorova @ uni-plovdiv.bg; тел: 261 513; borislava_todorova @ yahoo.co.uk Телефон: (032) 261513

д-р Богдан Николов (биолог - младши експерт)

Е-mail:nikolov81bg @ uni-plovdiv.bg; nikolov81bg @ yahoo.com Телефон: (032) 261513

 

Преподаватели и служители работили в катедрата през годините:

проф. дбн Георги Бъчваров

(1934-2010)

Основател на катедра "Екология и ООС" през 1989 г. Ръководител на катедрата от 1993 г. до пенсионирането си през 2002 г. Под негово ръководство са защитени 2 докторски дисертации и над 100 дипломни работи. Специалист по семейство Polistomatidae със световна известност. Описал е 12 нови вида за науката. На негово име е кръстен паразит от Западна Африка (Polistoma bachvarovi). Лекционни курсове: "Хидробиология", "Екология на животните", "Екология", "Екологична паразитология", "Опазване на природната среда".

доц. д-р Жеко Жеков

Роден през 1941 г. в с. Злато поле (Хасковско). Завършва ПУ "Паисий Хилендарски" през 1967 г. Работи в университета от 1972 г. в катедра „Физиология на растенията". Кандидат на биологичните науки катедра „Физиология на растенията" – 1981 г. Специализира в СССР през 1977 г. и в Куба през 1985 г. Ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда" от 2004 г. до пенсионирането му през 2008 г. Лекционни курсове: "Физиология на растенията", "Екологична физиология на растенията", "Екология на влажните зони", "Екотуризъм".

доц. д-р Ангел Цеков

Работи в катедрата, като доцент от 2006 г. до 2016 г. Научните му интереси са в областта на аквакултурата и ихтиологията. Преподавателската му работа включва лекции и упражнения по "Почвознание, замърсяване на почвите и въздействие върху екосистемите", "Хидрология и Климатология", "Аквакултури" и "Екологични проблеми на стопанско значими видове животни" в ОКС "бакалавър". Лекции по Аквакултурни производства" и "Аклиматизация на видовете" в ОКС "магистър".

доц. д-р Веселин Колешев

(1939-2022)

Роден през 1939 г. в с. Дълбок извор, окр. Пловдивски. Завършва ВСИ "В. Коларов" - Пловдив през 1962 г. Започва работа в университета от 1972 г. в катедра „ОЗНС". Доктор от 1986 г., доцент от 1989 г. Кандидат на селско-стопанските науки. Работи в катедра „Екология и опазване на околната среда" от 1992 г. до 2006 г. Лекционни курсове: "Защита на човека и околната среда" – за специалности НУП и ПУП. "Почвознание" и "Културни растения" – за специалност Екология.

доц. д-р Димитър Табаков

(1941-2012)

Роден през 1941 г. в гр. Пловдив. Завършва ВХТИ-София през 1967 г. Кандидат на селско-стопанските науки. Започва работа в университета от 1972 г. в катедра "ОЗНС". Специализира в Полша през 1980 г. Доктор от 1986 г., доцент от 1989 г. Работи в катедра "Екология и опазване на околната среда" от 1992 г. до 2008 г. Лекционни курсове: "Замърсяване на водите и въздействие върху екосистемите", "Технологии за пречистване на флуиди", "Защита на човека и околната среда", "Хидрология", "Инженерна екология".

доц. д-р Диана Кирин

Започва работа в университета от 1992 г. в катедра „Екология и ООС". Доктор от 1998 г. Работи в катедра „Екология и опазване на околната среда" от 1992 г. до 2003 г. Лекционни курсове: "Опазване на природната среда", "Технологии за пречистване на флуиди", "Екологичен мониторинг".

гл. ас. д-р Благовест Темелков

(1956-2010)

Роден на 18 юни 1956 г. в гр. Пловдив. Завършва ПУ „Паисий Хилендарски", спец. „Биология" през 1992 г. В периода 1978-1989 г. работи като лаборант в Микробиологичната лаборатория на Висшия Медицински Институт в гр. Пловдив. Започва работа в университета в катедра „Екология и ООС", като главен асистент през 1994 г. Доктор от 2002 г. Работи в катедрата до 2010 г. Почива на 12.10.2010 г. след кратко боледуване. Лекционни курсове: "Геология и Петрография", "Основи на палеонтологията", "Исторична геология", "Палеоекология".

Биолог - старши експерт Борислава Илел

Работи в катедрата от 1994 г. до 2001 г.

Биолог - младши експерт Славка Томова

Работи в катедрата от 2010 г. до 2013 г.

Мед. лаборант Искра Банова

(1957-2008)

Работи в катедрата от самото й създаване през 1988 г. до 2008 г., когато почива след дълго боледуване.

Учебници и учебни помагала

Издания на преподаватели от катедрата

Екология на животните

Илиана Велчева, Атанас Ириков, © 2001 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2001, Рецензент: проф. дбн Павел Ангелов, ISBN: 954-423-220-6.

Една от задачите на настоящата книга е да покаже на читателя, че екологията и по-точно екологията на животните, има свои самостоятелни проблеми и закони, които не могат да бъдат взаимствани. Развитието на предмета на екологията бележи нов етап. Това е така, защото с нея започва изучаването не на отделния организъм, а на популациите от животни, които се разглеждат като единици, които трябва, да бъдат изучавани, т.е. популацията е основната структура в предмета на екологията. С други думи казано, с Екологията на животните се въвежда популационният подход в екологичните проучвания, който е застъпен и в тази книга. Друга задача на настоящият учебник е да се даде възможност на студентите и на всички читатели, които се интересуват, да се докоснат до чудният свят на животинските организми, популации и съобщества, до многообразието от връзки и взаимоотношения, съществуващи в тях, да разберат и оценят мястото на тези организми в природата като цяло. За основа на настоящия учебник са използвани разработваните в продължение на 4 години от авторите лекции за студентите от спец. "Екология", към Пловдивския университет. При написването им са използвани различни източници, представени са различни гледни точки и становища. Извеждането и оформянето на този материал се оказа не лека задача, като се има предвид, че в България подобни учебни помагала не са написвани от 1967 г., когато излиза "Екология на животните" на проф. Павел Ангелов. В този смисъл ние сме се опитали да съберем и представим на студентите съвременните представи за тази наука, съобразно нашите виждания и идеите, които споделяме.

Ръководство за учебна практика по Екология и Опазване на природната среда

Георги Бъчваров, Диана Кирин, © 2001 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2001, ISBN: 954-423-228-1.

При разработването на темите в настоящото ръководство са ползвани изследвания (описания, рисунки, цифрови данни и др.) на други автори, упоменати в литературният списък. Авторите се позовават и на собствените си наблюдения и опит при представянето на отделните раздели в настоящото ръководство. Считаме, че ръководството успешно би помогнало за практическото усвояване на основни въпроси от дисциплините Екология и ОПС и би било полезно при реализацията на студентите и след завършване на висшето си образование. Надяваме се, че настоящото ръководство ще запълни една празнина в учебните пособия по Екология и ОПС, без да считаме, че то като първо по рода си печатно издание е застраховано от някои непълноти, които се надяваме да бъдат коригирани в следващи негови издания.

Основи на екологията

Пенка Костадинова, Илиана Велчева, Калинка Кузмова, © 2002 г.

© Университетско издателство Аграрен университет, Пловдив, 2002.

Учебникът е предназначен за студентите от специалност "Екология и опазване на околната среда", както и за всички специалности във висшите училища в България, изучаващи дисциплината Екология. Може да се използва и като учебно помагало по дисциплината Климатология и хидрология и Агрометеорология, както и от магистри, докторанти, учители и специалисти в тези области.

Исторична геология

Неофит Чолаков, Благовест Темелков, © 2002 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2002, Рецензент: проф. дбн Павел Ангелов, ISBN: 954-423-238-9.

Учебникът е предназначен за студентите от Биологическия факултет на Пловдивски Университет "Паисий Хилендарски", но може да бъде използван и от други, които се интересуват от геоложката история на Земята и организмовия свят.

Ръководство за определяне на минерали и скали

Благовест Темелков, © 2007 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2007, Рецензент: ст.н.с. II ст. Тодор Тодоров, д-р по геология, ISBN: 978-954-423-401-0.

Предложеното ръководство представлява учебно помагало за практическите занятия по дисциплината „Геология и петрография" със студентите еколози от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски". То е съобразено с учебната програма (и наличната минераложка и петроложка сбирка) на Биологическия факултет на университета, но може да се използва и в други учебни заведения.

Ръководство за лабораторни и теренни упражнения по екология

Илиана Велчева, Ангел Цеков, Атанас Ириков, Благовест Темелков, Гана Гечева, Ивелин Моллов, Дилян Георгиев, © 2008 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2008, Рецензент: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова, ISBN: 978-954-432-476-8.

Настоящото „Ръководство за лабораторни и теренни упражнения по Екология" има за главна цел чрез серия от практически упражнения да онагледи някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология", както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания, както в лабораторни, така и в полеви условия. В ръководството са представени моделни теми, обхващащи основните раздели на съвременната екологична наука. Представени са методи, изучаващи влиянието на абиотични фактори, популационни характеристики, взаимоотношения в съобществата, процеси в екосистемите. Обработката на резултатите дава възможност на студентите да използват аналитичен подход и е предпоставка за дискусии и извеждане на конкретни или обобщаващи изводи.

Екологичен мониторинг - Ръководство

Гана Гечева, Лиляна Юрукова, © 2010 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2010, Рецензент: доц. д-р Илиана Геолгиева Велчева, ISBN 978-954-423-610-6.

Ръководството е разработено съгласно учебния план за обучение по дисциплината ,"Екологичен мониторинг", бакалавърска програма „Екология и ООС", Биологически факултет, ПУ "П. Хилендарски". Представени са целите и съвременните методи на екологичния мониторинг, които намират приложение в практиката. Включени са основните задачи, структурата, видовете наблюдения и показатели на състоянието на околната среда (атмосфера, литосфера и хидросфера). Обхванати са теоретичните и практическите аспекти на наблюденията, оценката и интерпретацията на резултатите, както и последващото прогнозиране.

Замърсяване на водите и въздействие върху екосистемите

Дилян Георгиев, Илиана Велчева, Гана Гечева, Славея Петрова, Ивелин Моллов, © 2011 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2011, Рецензент: доц. д-р Венцислава Ванчева, ISBN 978-954-423-721-9.

Настоящият учебник е разработен съобразно учебните планове за дисциплините „Замърсяване на водите" и „Замърсяване на водите и въздействие върху екосистемите", включени в бакалавърската програма на специалност „Екология и ООС" при Биологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски". В учебника са представени характеристиката на водата като среда за живот и природен ресурс, типовете замърсявания и въздействието, което те оказват върху водните екосистеми. Обърнато е специално внимание на съвременното българско законодателство и мониторинга на водите в България. Учебникът е предназначен за студенти от Биологическия факултет на ГТУ „Паисий Хилендарски". Той може да се използва и от всички студенти, изучаващи екологични специалности в други висши учебни заведения в страната.

Лабораторни упражнения по екология

Илиана Велчева, Ангел Цеков, Атанас Ириков, Ивелин Моллов, Дилян Георгиев, Славея Петрова, © 2013 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2013, Рецензент: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова, ISBN: 978-954-432-857-5.

Настоящото учебно помагало за „Лабораторни упражнения по екология" има за главна цел чрез серия от практически упражнения да онагледи някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология", както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания в лабораторни условия. Предложените теми са дело на всички членове на катедра „Екология и ООС" на Пловдивския университет и отразяват натрупания им опит в преподавателската и научната работа в съответното направление. Те са съобразени с възможностите за реалното им изпълнение от студентите, както на Биологическия факултет, така и на тези от други висши училища, обучаващи бъдещи еколози. Лабораторните упражнения успешно могат да се използват и от учители, преподаващи екологични уроци в средното училище. Разработените теми обхващат основните раздели на съвременната екологична наука. Представени са методи, изучаващи влиянието на абиотични фактори, популационни характеристики, биотични взаимоотношения в съобществата, процеси в екосистемите. Обработката на резултатите дава възможност на студентите да използват аналитичен подход и е предпоставка за дискусии и извеждане на конкретни или обобщаващи изводи.

Теренни упражнения по Обща и Консервационна екология

Илиана Велчева, Ангел Цеков, Атанас Ириков, Гана Гечева, Дилян Георгиев, Ивелин Моллов, Славея Петрова, Богдан Николов, Борислава Тодорова, Благовест Темелков, © 2013 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2013, Рецензент: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова, ISBN: 978-954-432-840-7.

Настоящото учебно помагало за „Теренни упражнения по обща и консервационна екология" е първо по рода си в българската екологична литература. Основната му цел е чрез серия от подбрани теренни упражнения да даде възможност за практическо приложение и осмисляне на някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология", както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания, прилагани при работа в теренни условия. То предлага и модел за изучаване от екологична гледна точка на различни категории защитени територии, разглеждани в лекционните курсове по „Опазване на природната среда" и „Консервационна екология". Предложените теми в това учебно пособие са дело на всички членове на катедра „Екология и ООС" на Пловдивския университет и отразяват натрупания им опит в преподавателската и научната им работа. Те са съобразени с възможностите за реалното им изпълнение от студентите, както на Биологическия факултет, така и на тези от други висши училища, обучаващи бъдещи еколози. Не на последно място, темите могат да се използват и от учители, преподаващи уроци с екологично съдържание в средното училище. В настоящото учебно помагало са представени моделни теми, обхващащи основните раздели на съвременната екологична наука. Представени са методи, изучаващи влиянието на абиотични фактори, популационни характеристики, взаимоотношения в съобществата, особености и консервационен статус на екосистемите. Обработката на резултатите дава възможност на студентите да използват аналитичен подход и е предпоставка за дискусии и извеждане на конкретни или обобщаващи изводи.

Ръководство за упражнения по почвознание и замърсяване на почвите

Славея Петрова, Илиана Велчева, Богдан Николов, © 2013 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2013, Рецензент: доц. д-р Ангел Цеков, ISBN 978-954-423-873-5.

Настоящото „Ръководство за упражнения по почвознание и замърсяване на почвите" има за главна цел да представи някои основни методи в почвените изследвания, както в лабораторни, така и в полеви условия. Бихме искали да изкажем благодарност на всички, които с препоръките и помощта си допринесоха за подобряване структурата и съдържанието на настоящото учебно помагало.

Лабораторни упражнения по екология (второ преработено издание)

Илиана Велчева, Ангел Цеков, Атанас Ириков, Ивелин Моллов, Дилян Георгиев, Славея Петрова, © 2015 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2015, Рецензент: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова, ISBN: 978-619-202-085-9, 98 стр.

Учебното помагало за „Лабораторни упражнения по екология" е второ преработено и допълнено издание, в което са изчистени и коригирани някои допуснати грешки в предишното издание, така и премахнати и допълнени някои теми. Ръководството има за главна цел чрез серия от практически упражнения да онагледи някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология", както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания в лабораторни условия. Включените теми са дело на всички членове на катедра „Екология и ООС" на Пловдивския университет и отразяват натрупания им опит в преподавателската и научната работа в съответното направление.

Биологично земеделие и агробиоразнообразие

Владислав Попов, Илиана Велчева, Славея Петрова, Ивелин Моллов, © 2017 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2015, ISBN: 978-619-202-274-7, 117 стр.

Настоящият учебник по „Биологично земеделие и агробиоразнообразие" е предназначен за всички студенти, научни работници, преподаватели и др., които искат да научат нещо повече за биоразнообразието и начините за неговото опазване. Изучаването на биоразнообразието е от сосбена важност, за да се предоставят инструменти на стопаните на природата в селските райони – фермерите – да го съхраняват, опазват и използват чрез прилагане на екологосъобразни земеделски практики като биологичното производство и др.

Екологична паразитология

Ивелин Моллов, © 2017 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2017, Рецензент: доц. д-р Диян Михайлов Георгиев (Тракийски университет, Стара Загора), ISBN: 978-619-202-255-6, 143 стр.

Учебникът по „Екологична паразитология" цели да представи паразитологията според съвременните еколочни представи и теория. Разглеждат се чисто екелогични проблеми, включително гостоприемникът, като среда за живот, екологична ниша на паразита, особености на паразитните популации и съобщества, социален паразитизъм и др. Без да претендира за изчерпателност автора разглежда паразитологията от гледна точка на еколога, избягвайки традиционният паразитологичен подход, базиран на подробно описание на анатомията, физиологията и систематиката на видовете паразити. Тази част от паразитологията е достатъчно добре описана и присъства в редица учебници по зоология и обща паразитология. Въпреки това процесите, касаещи екологията на паразитите и техните гостоприемници са добре илюстрирани с редица интересни примери, които целят да обяснят по-добре теоретичната част от една страна и да надградят знанията на студентите получени по дисциплините по обща екология, зоология и ботаника от друга. Учебника е предназначен специално за студентите от специалности "Екология на биотехнологичните производства" и "Медицинска биология", към Биологическият факултут на ПУ "Паисий Хилендарски", които изучават дисциплината "Екологична паразитология", но той може да бъде полезен също така на всички студенти изучаващи екология и биология от всички ВУЗ-ове в страната.

Геология и петрография

Славея Петрова, Благовест Темелков © 2019 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2019, Рецензент: ISBN: 978-619-202-455-0, 348 стр.

Настоящото учебно помагало по „Геология и петрография“ има за цел да представи в синтезирана и достъпна форма най-важните сведения за нашия дом – планетата Земя, хипотезите за нейния произход, закономерностите в нейното развитие, състав и строеж, както и за непрекъснатите процеси във вътрешността и върху повърхността ѝ. Включена е информация за основните характеристики на минералите и скалите, изграждащи земната кора, като е обърнато внимание на по-широко разпространените от тях. Предложените теми в първата част са разработени от гл. ас. д-р Славея Петрова, а схемите за определяне на минерали и скали във втората част са дело на гл. ас. д-р Благовест Темелков†. Учебното помагало е предназначено за студенти от Биологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, специалност „Екология и опазване на околната среда“, по дисциплината „Геология и петрография“. То може да бъде използвано и от всички студенти, изучаващи подобни дисциплини в други висши учебни заведения в страната, както и от неспециалисти, имащи интереси в тази област.

Биология и здравно образование - 12. клас - Модул 2 - Многоклетъчна организация на биологичните системи

Христо Гагов, Теодора Коларова, Иса Хаджиали, Илияна Саздова, Ганка Чанева, Ивелин Моллов, © 2021 г.

© Издателство „Педагог 6", 2021, Рецензенти: ISBN: 978-954-324-289-4, 152 стр.

Учебникът е одобрен със заповед № РД 09-1694/13.08.2021 г. на министъра на образованието и науката.

Лабораторни упражнения по екология

Илиана Велчева, Ивелин Моллов, Дилян Георгиев, Атанас Ириков, Ангел Цеков, Славея Петрова, © 2021 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2021, Рецензенти: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова† (Аграрен университет – Пловдив); гл. ас. д-р Николай Велев (Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН) ISBN: 978-619-202-713-1, 106 стр.

Основната цел на настоящото „Ръководство за лабораторни упражнения по екология“ е да онагледи чрез серия от практически упражнения някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология“, както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания при лабораторни условия. Предложените теми са дело на членовете на катедра „Екология и ООС“, Биологически факултет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, като отразяват натрупания им опит в преподавателската и научната работа в съответното направление. Те са съобразени с възможностите за реалното им изпълнение от студентите, както на Биологическия факултет, така и на тези от други висши училища, обучаващи бъдещи еколози. Лабораторните упражнения успешно могат да се използват и от учители, преподаващи уроци на екологична тематика в средното училище. Разработените теми обхващат основните раздели на съвременната екологична наука. Представени са методи, изучаващи влиянието на някои основни абиотични фактори, популационни характеристики, биотични взаимоотношения в съобществата, процеси в екосистемите. При обработката на резултатите студентите развиват компетентности за анализ и синтез на данни, провеждане на дискусии и извеждане на конкретни или обобщаващи изводи. Едно от основните предимства на настоящото учебно пособие е неговият моделен характер, който дава възможност да се модифицират темите съобразно условията и наличните обекти при прилагането им.

Ръководство за теренни упражнения по обща и консервационна екология

Ивелин Моллов, Дилян Георгиев, Илиана Велчева, Атанас Ириков, Славея Петрова, Гана Гечева © 2022 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2022, Рецензент: доц. д-р Пенка Григорова Костадинова† (Аграрен университет, Пловдив); гл. ас. д-р Огнян Божилов Тодоров (РПНМ-Пловдив), ISBN: 978-619-202-771-1, 197 стр.

Настоящото учебно помагало е едно от малкото такива в българската екологична литература. Основната му цел е чрез серия от подбрани теренни упражнения да даде възможност за практическо приложение и осмисляне на някои екологични процеси и явления, изучавани в лекционния курс по „Екология“, както и да представи някои основни методи в екологичните изследвания, прилагани при работа в теренни условия. То предлага и модел за изучаване от екологична гледна точка на различни категории защитени територии, разглеждани в лекционните курсове по „Опазване на природната среда“ и „Консервационна екология“. Предложените теми в това учебно пособие са дело на членовете на катедра „Екология и ООС“ на Пловдивския университет и отразяват натрупания им опит в преподавателската и научната им работа. Те са съобразени с възможностите за реалното им изпълнение от студентите както на Биологическия факултет, така и на тези от други висши училища, обучаващи бъдещи еколози. Не на последно място, темите могат да се използват и от учители, преподаващи уроци с екологично съдържание в средното училище. В настоящото учебно помагало са представени моделни теми, обхващащи основните раздели на съвременната екологична наука. Представени са методи, изучаващи влиянието на абиотични фактори, популационни характеристики, взаимоотношения в съобществата, особености и свойства на екосистемите, консервационна значимост на видовете и местообитанията. Обработката на резултатите дава възможност на студентите да използват аналитичен подход и е предпоставка за дискусии и извеждане на конкретни или обобщаващи изводи. Считаме, че предимство на това учебно пособие е именно неговият моделен характер, който дава възможност да се модифицират темите съобразно условията и наличните обекти при прилагането им. Това обуславя и по-широкия кръг от читатели, за които то може да бъде полезно.

Екологична токсикология

Илиана Велчева, Весела Янчева © 2023 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", 2023, Рецензент: проф. д-р Диан Георгиев; доц. д-р Дияна Дерменджиева (Тракийски университет - Стара Загора) ISBN: 978-619-202-848-0, 158 стр.

Настоящият учебник е разработен съобразно учебния план на дисциплината „Екологична токсикология“, включена в бакалавърската програма на специалност „Екология и опазване на екосистемите“ и специалност „Фармацевтични биотехнологии“ при Биологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, както и в бакалавърската програма на специалност „Биология“, където тази дисциплина е избираема. В учебника са представени историческа справка за токсикологията и използването на отровите, характеристиката на основните процеси и термини в екологичната токсикологията и транспорт на токсикантите в околната среда. Специално внимание е обърнато на класификацията на различните типове токсиканти – неорганични и органични, биоиндикаторните видове и най-използваните биомаркери, като са дадени и примери от практиката на авторите в областта на водната токсикология. Учебникът може да се използва и от всички студенти, изучаващи екологични специалности в други вузове на страната, както и от специалисти в областта на екологичната токсикология.

ПРОФЕСИЯ ЕКОЛОГ: ПЪРВИ СТЪПКИ - Ръководство за студенти, докторанти и млади учени за научно-изследователска работа в областта на екологията

Ивелин Моллов, Весела Янчева, Гана Гечева, Дилян Георгиев, Борислава Тодорова, 2023 г.

© Университетско издателство „Паисий Хилендарски", Пловдив, 2023, Първо издание (електронно издание), налично на: линк, Рецензенти: доц. д-р Кирил Василев (ИБЕИ-БАН, София); д-р Владимир Добрев (БДЗП-Пловдив), ISBN: 978-619-202-884-8, 90 стр.

Настоящото ръководството има за основна образователна цел, да предостави задълбочени познания на студенти, докторанти и млади учени, как да: организират и проведат своето теренно изследване или лабораторен експеримент, да оформят своята дипломна работа, дисертация или първа научна публикация, да участват в научни конференции, да вземат участие в ескпертни групи относно изготвяне на екологични оценки съобразно Европейското и Българското законодателство свързано с реализиране на различни планове, програми и проекти и въздействието, което се очаква да имат върху околната среда. Обърнато е специално внимание на придобиването на умения, свързани с: търсене и четене на оригинални научни трудове, правилното цитиране на научна литература, правилен избор на списание при публикуване на получените резултати.

Колекции

Към катедра "Екология и ООС" са обособени няколко учебни и научни колекции, които подпомагат и допълват учебния процес при обучението на студентите - палеонтологична, минераложка, петрографска, природозащитни колекции на безгръбначните и гръбначни животни в България, колекция от морски безгръбначни животни и риби, колекция от костен материал на животни и колекция от чуждестранни мекотели (миди и охлюви).

Началото на създаването на Палеонтологичната колекция към Биологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски" (първоначално – Учебна сбирка) е свързано с основаването на Висшия педагогически институт – Пловдив през 1961 година, а по-късно (през 1974 г.) – на Пловдивския университет. Тази колекция включва сравнително голям брой фосилни образци (над 500 екземпляра от близо 350 вида) събирани и определяни през годините от редица изтъкнати специалисти (палеонтолози, зоолози и ботаници) и студенти на Биологическия факултет. Основната част от колекцията са фосилни морски безгръбначни животни, които са особено предпочитани за научни изследвания, тъй като са съществували през цялата история на живота върху Земята. Колекцията е експонирана в сградата на Биологическия факултет, на втория етаж, във фоайето пред 15 аудитория "Проф. Живко Ламбрев" в осем стъклени витрини. Експозицията е подредена по геохронологично-еволюционен принцип. В първата витрина са подредени едноклетъчните фораминифери – едни от първите еукариотни организми с черупки, които през определени периоди са били толкова масово разпространени, че са изграждали дебели скални пластове. В следващата витрина са морските гъби и коралите, представители на многоклетъчните двупластни животни, както и едни от най-интересните членестоноги – трилобитите. До тях са експонирани трите класа мекотели – охлюви (гастроподи), миди (бивалвии) и главоноги (цефалоподи). В следващата витрина са изложени брахиоподи, морски лилии и морски таралежи, както и отдавна измрялата група на граптолитите, представители на полухордовите животни. В една от големите витрини е направена възстановка на морски басейн от палеозоя с типичната флора и фауна. В един от малките витринни шкафове са експонирани фосилни образци (предимно от клас Mollusca) от Парижкия терциерен басейн. Те са сбирка на д-р Ф. Кранц, дарена от музея по естествена история в Бон. В последната витрина са представени фосили и субфосили на гръбначни животни – отпечатъци от скелети на риби, зъби от акула, зъб от мамут, кости и зъби от пещерна мечка. 

 

         

          

 

Минераложката колекция към Катедра „Екология и ООС" е експонирана на първия етаж на Биологическия факултет в два витринни шкафа. Тя съдържа над 100 минерала, представени в най-типичните им и в някои по-редки форми. Образците са подредени по класове, съобразно класификацията на акад. Костов. Предполага се, че част от експонатите са предоставени на Пловдивския университет през 70-те години за нуждите на учебния процес. Петрографската колекция към Катедра „Екология и ООС" е експонирана на първия етаж на Биологическия факултет в два витринни шкафа. Тя съдържа над 80 отделни образци от най-разпространените скали. Началото й е поставено заедно с това на Минераложката колекция.

 

  

 

За занятията по „Консервационна екология", катедрата разполага с богата колекция от спиртни препарати и хербарии със защитени представители от българската флора и фауна. Общо колекцията наброява над 80 спиртни препарата и над 40 хербария, като по-голямата част от тях се съхраняват в учебната лаборатория по „Екология и ООС" и се използват в упражненията. Представителни образци, на част от защитените видове безгръбначни и гръбначни животни са изложени във витрини в коридорите на Биологическия факултет. Колекцията с природозащитния статус на безгръбначните животни в България се намира на първия етаж в сградата на факултета, непосредствено до 14 аудитория. В колекцията се съдържат както спиртни препарати, така и сухи препарати на препарирани насекоми и черупки от мекотели. За всеки един вид, показан в експозицията е представен и неговият консервационен статус, според българското и международно законодателство. Колекцията е „допълнена" и със снимки на някои от представителите, както и на такива, които не присъстват като препарати. Колекцията, представяща природозащитния статус на гръбначните животни в България, се намира на втория етаж, непосредствено до Компютърната зала и лабораторията по Зоология на гръбначните животни. Колекцията се състои само от представители на риби, земноводните и влечугите, като отново е посочен природозащитния статус на видовете и снимки на някои характерни видове. В същата витрина са изложени още две колекции – Колекция от морски безгръбначни животни и риби и Колекция от костен материал на животни намерени в пещери. Първата подпомага учебния процес по дисциплината „Морска екология", а втората – по дисциплината „Екология на пещерите". В една от пирамидалните витрини до 15 ауд., точно до Палеонтологичната колекция на катедрата, се съхранява и една много специална колекция, която е дарение от покойния проф. дбн Георги Бъчваров, който е и основател на катедрата през далечната 1989 г. Колекцията е от чуждестранни мекотели (миди и охлюви), състояща се от над 70 вида от различни краища на света (САЩ, Куба, Филипини, Гърция и др.). Колекцията е допълнена и с образци, събирани от доц. дбн Дилян Георгиев.

 

 

 

Можете да прочетете повече за колекциите на катедрата във вестника на Пловдивски университет:

 

Вестник на ПУ, бр. 3 (2015);   Вестник на ПУ, бр. 7 (2015); Вестник на ПУ, бр. 1 (2016).

 

      />