ЛЕКЦИОННИ КУРСОВЕ - БАКАЛАВРИ

 
     1. Физикохимия с колоидна химия

                В курса по “Физикохимия с колоидна химия” студентите получават знания, необходими за успешно усвояване на основните принципи на термодинамиката, запознават се с особеностите на  термодинамичния метод и с онези следствия, които пряко се прилагат при изследване посоката на процесите, условията за достигане и критериите за разпознаване на равновесието в различни системи и   при различни процеси- фазови превръщания, разтваряне, химични взаимодействия и др. Застъпени са също основните раздели на физикохимичната наука: Повърхностни явления; Кинетика, Kатализа и Електрохимия. С фундамента и със съвременните тенденции в областта на физикохимията на повърхностите и дисперстните системи, студентите се запознават в раздела Колоидна химия.

                Студентите от специалност "Химия" изучават "Физикохимия с колоидна химия" през втора и трета академична година като I и II част, съответно; 4 часа лекции и 6 часа  лабораторни упражнения, в които 2 часа са семинарни занятия (решаване на задачи).
  

                Студентите от специалност "Компютърна химия" изучават "Физикохимия с колоидна химия" през трета академична година като I и II част, съответно; 3 часа лекции и 2 часа  лабораторни упражнения и 2 часа семинарни занятия (решаване на задачи).
           

                 Студентите от специалност "Химия и физика" изучават дисциплината "Физикохимия" през втора  и трета академична година (IV-ти и V-ти семестър); 3 часа лекции и 3 часа лабораторни упражнения.
                                                

                Студентите от специалност "Медицинска химия " изучават дисциплината "Физикохимия" през третата академична година (V-ти и VІ-ти семестър); 3 часа лекции, 1 час семинар, и 3 часа лабораторни упражнения.

          Студентите от специалност "Анализ и контрол " изучават дисциплината "Физикохимия" през третата академична година (V-ти и VІ-ти семестър); 3 часа лекции, 1 час семинар, и 4 часа лабораторни упражнения.

Студентите от специалност "Химия с английски език " изучават дисциплината "Физикохимия" през третата академична година (V-ти и VІ-ти семестър); 3 часа лекции и 3 часа лабораторни упражнения.


                 Студентите от специалност "Химия с маркетинг" изучават дисциплината "Физикохимия" през третата академична година (V-ти и VІ-ти семестър); 3 часа лекции и 4 часа лабораторни упражнения.

                 Студентите от специалност "Биология и химия" изучават дисциплината "Физикохимия" през втора  и трета академична година (IV-ти и V-ти семестър); 2 часа лекции и 4 часа лабораторни упражнения.

       Изпитите се провеждат в края на всеки семестър.

    2. Квантова химия

                Дисциплината “Квантова химия” има за цел да запознае студентите с основите на квантовата  химия и строежа на веществото. Основните раздели, които включва курса са: Строеж на атома; Молекулна симетрия; Електронен строеж на молекулите и Квантовохимични методи. В по-практичен план, с цел усвояване на лекционния материал са семинарните упражнения. В тях студентите решават конкретни задачи от изброените раздели като използват съвременна изчислителна техника.
               Дисциплината “Квантова химия” се изучава от студенти в спец. “Химия”, "Химия с английски език", "Анализ и контрол" и "Компютърна   химия" през втората  академична година (III-ти семестър); 2 часа лекции и 2 часа семинарни упражнения.
      Изпитът се провежда в края на семестъра.
                  Лектор: проф. дхн Васил Делчев

    3. Катализа и опазване на околната среда

               Учебната дисциплина “Катализа и опазване на околната среда” се изучава от студентите от спец. “Химия”и специалност "Химия и физика". Лекционният курс запознава студентите с теорията на хомогенната, хетерогенната и матричната катализа; с природата на каталитичното действие; с научните основи на получаване на различни видове катализатори и с най-важните методи за тяхното физикохимично охарактеризиране; с приложението на катализаторите в органичния синтез, нефтохимичната промишленост, във важни за екологията каталитични реакции.
               Курсът се чете през четвъртата академична година (VII-ми  семестър); 2 часа лекции; завършва с текуща оценка в края на семестъра.
                  Лектор: доц. д-р М. Стоянова  

     4. Квантовохимични методи

            Целта на курса “Квантовохимични методи” е да се запознаят студентите с принципите и приложението на квантовохимичните  методи за компютърно моделиране на молекулни системи и механизми на химични реакции. Дисциплината използва вече  придобитите умения на обучаващите се да работят с компютър и да използват химически софтуер. В лекциите се изучават както класическите квантовохимични методи, така и съвременните теории и постижения в компютърното моделиране.В учебната програма са включени квантовохимични програми, които са достъпни за обучителни цели. Студентите се запознават подробно с тях и начините за създаване на входни и разчитане на изходни файлове. Придобитите знания спомагат при решаване на конкретен експериментален проблем и за по-добра реализация на бъдещите химици. 
              Курсът се чете през третата академична година (VI-ти  семестър); 3 часа лекции; 2 часа упражнения и завършва с изпит в края на семестъра.
                  Лектор: проф. дхн Васил Делчев