ПРОГРАМА

по ИНСТРУМЕНТАЛНИ МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ

за специалност “Химия” ІІІ курс

 

ИЧ, РАМАН И ЕЛЕКТРОННА СПЕКТРОСКОПИЯ

1. Увод в спектралните методи за анализ. Основни инструментални методи за анализ: принцип на работа. Електромагнитно лъчение, области, характеристики, връзка с молекулните спектрални методи. Видове движения в молекулите, вътрешна енергия, взаимодействие с веществото. Електрооптични свойства на молекулите. Вероятност за преход, населеност на енергетичните нива, подборни правила, интензитет, ширина и форма на спектралните ивици. Закон за абсорбция на светлината.

2. Ротационна спектроскопия. Ротационни преходи и спектри. Трептене на двуатомна молекула - хармоничен и анхармоничен осцилатор - класическо и квантово-механическо разглеждане, енергетични нива и преходи в инфрачервените спектри. 

3. Вибрационно-ротационен спектър. Трептене на многоатомни молекули - брой на трептенията, видове, форми на трептене. Характеристични трептения, условия за характеристичност; разположение на ивиците в средната инфрачервена спектрална област. 

4. Вибрационни спектри на различни класове химични съединения. Интерпретация на ИЧ спектри. Техника на експеримента в инфрачервените и Раман спектри.

5. Електронни спектри и структура на двуатомни и многоатомни молекули, хромофори и ауксохроми. Подборни правила, класификация на преходите, интензитет на ивиците в електронните спектри. Абсорбция на основните видове хромофорни системи; прости и кратни връзки с и без хетероатом, бензеново ядро. 

6. Електронни спектри. Влияние на спрежението, на заместителите, на  разтворителите и на пространствените затруднения върху интензитета и положението на ивиците. Изомерия в електронните абсорбционни спектри. Електронни спектри на сложни органични съединения и природни физиологично-активни вещества. Пътища за дезактивация на електронното възбуждане, времена на живот на възбудените състояния.

ЯМР СПЕКТРОСКОПИЯ

7. Физични основи на ЯМР. Ядрен магнетизъм, енергетични нива на атомните ядра в магнитно поле, населеност. Химично отместване в ЯМР, измерване, видове скали, характеристичност. Фактори, влияещи върху химичното отместване.

8. Спин-спиново взаимодействие, правила, константи. Фактори, влияещи върху спин-спиновото взаимодействие. Спиново взаимодействие между протони и други ядра. Химична и магнитна еквивалентност. Класификация и анализ на ЯМР спектрите - спектри от първи порядък.

9. Определяне структурата на органични съединения по техните ЯМР спектри и обща формула и/или други допълнителни данни.

Литература

1.     Г. Андреев. Молекулна спектроскопия, Изд. ПУ “П. Хилендарски”, Пловдив, 1999.

2.     Г. Крисчан, Д. О’Райли. Инструментален анализ. Изд. СУ “Кл. Охридски”, 1993.

3.     Ст. Спасов, М. Арнаудов. Приложение на спектроскопията в органичната химия, Изд. "Наука и изкуство", София, 1978.

4.     Ст. Спасов, Л. Каменов. Ядрен магнитен резонанс в органичната химия, Изд. "Наука и изкуство", София, 1973.

5.     З. Бургуджиев. Молекулен спектрален анализ и спектрофотометрия, Изд. "Наука и изкуство", София, 1986.

6.     Лекциите по ЯМР спектроскопия от списание “Коснос”: Част 1. Физични основи на ЯМР-спектроскопията. Част 2. Химично отместване.

 

[ ако ти се чете нещо интересно, виж списание “Коснос” http://www.kosnos.com ]